Bir Sayfa Seçin

Kendini Tanıma

Kendini Tanıma & Başkasını Anlama & İlişkileri Geliştirme

Şizoid Kişilik

Prof. Dr. Erol Özmen

Şizoid kişilik yapısının temel özelliği, diğer insanlarla yakın ilişki kurmak istememedir. Şizoid kişilik yapısına sahip insanlar diğer insanlarla yakın, sıcak ve sevecen bir ilişki kur(a)mazlar. Kendisine yakınlık gösterenlere de aynı yakınlıkta yaklaş(a)mazlar. İlişki kurduklarında ise az ve öz konuşurlar.

man 981619 640 - Şizoid kişilik

Çevresinde yaşananlara bağlı olarak birçok insanda görülen duygusal durumdaki değişmelere bu kişilerde rastlanmaz. Yaşadıkları duygular (sevinç, üzüntü, neşe, keder vs) dışarıdan pek anlaşılmaz, duygusal açıdan donukturlar. Diğer insanlara yönelik tutum ve davranışları soğuk ve iticidir.

Şizoid kişilik yapısına sahip insanlar kendi hayal dünyalarında yaşarlar, pek arkadaşları yoktur. Başkalarına ve çevresinde olup bitenlere karşı ilgi duymazlar. Genellikle başkalarıyla ilişki kurmayı gerektirmeyecek bireysel etkinlikleri/uğraşları yeğlerler.

Şizoid insanların diğer insanlarla ilişkiye girmek istememeleri, utangaçlıkları nedeniyle yaşayacakları sıkıntıya katlanamadıkları için diğer insanlarla ilişki kurmaktan kaçınanlardakinden farklı bir durumdur. Diğer insanlarla ilişkiye girme konusundaki isteksizlikleri çekingen insanlardan farklı olarak, insanlara karşı kayıtsızlıklarından kaynaklanır. Utangaç insanlar, diğer insanlarla ilişki kurma istekleri olmasına karşın yaşadıkları ya da yaşayacaklarını düşündükleri sıkıntı nedeniyle diğer insanlarla ilişki kurmaktan kaçınırken; şizoid kişilik yapısına sahip insanların diğer insanlarla ilişkiye girme istekleri yoktur, diğer insanlara karşı ilgisiz ve kayıtsızdırlar.

Prof. Dr. Erol Özmen

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54

İlginizi Çekebilecek Yazılar ve Bağlantılar