Bir Sayfa Seçin

Kendini Tanıma

Kendini Tanıma & Başkasını Anlama & İlişkileri Geliştirme

Narsistik Kişilik

Prof. Dr. Erol Özmen

Narsistik kişilik yapısının temel özelliği büyüklenmeciliktir. Kendilerini diğer insanlardan daha farklı, üstün ve önemli bir insan olarak görürler. Kendilerine hayrandırlar. Bu kişiler kendilerini olduğundan daha başarılı, daha güzel, daha zeki olarak değerlendirirler.

Büyüklük düşüncelerine gerçek yaşamda karşılık bulamazlarsa, bunu hayallerinde gerçekleştirmeye çalışır, herkesten farklı ve özel oldukları hayalleri kurarlar.

head 915129 640 - Narsistik Kişilik

En güzel/en yakışıklı, en başarılı, en zeki, en önemli insan olduklarını düşünürler.

Kırılgandırlar, eleştirilmeye karşı çok duyarlıdırlar. Başkalarının kendisi hakkındaki düşünceleri onlar için çok önemlidir. Sürekli olumlu değerlendirilme beklentisi içindedirler. Başkalarının övgülerine gereksinim duyarlar. En ufak olumsuz değerlendirme, onlarda büyük bir hayal kırıklığı yaratır. Kırgınlıklarına sürekli başkalarını suçlama ve değerinin anlaşılmadığı duygusu eşlik eder. Bu kişiler kendilerinde derinlerde var olan değersizlik duygusunu hissetmezler ya da kabullenmezler.

Narsistik kişilik yapısındaki kişiler, büyüklüklerinin sürekli olarak dışarıdan onaylanması gereksinimi ve beklentisi içindedir. Diğer insanlarla ilişkileri de bu gereksinim ve beklenti üzerine kurulmuştur. Başkalarının değerlendirmelerine karşı çok duyarlıdırlar, başkaları tarafından olumsuz değerlendirilmeye katlanamazlar. Bunları karşılayan insanlarla, bunları karşıladığı sürece ilişkilerini sürdürürler. Bu gereksinimlerini karşılamak için bu insanları kullanır: onların gereksinimlerini, duygularını ve isteklerini önemsemezler. Başkalarını sevebilme ve başkalarına eşduyum yapabilme, yani kendini başkalarının yerine koyarak onları anlamaya çalışma yetenekleri yoktur. Bu nedenle başkalarının yaşadığı duyguları anlayamazlar. Bu kişilerin diğer insanlarla ilişkileri, birbirinin gereksinimlerini karşılıklı olarak anlayan ve karşılayan bir ilişki değil kendi büyüklüğünü onaylatmak için sürdürülen bir ilişkidir. Yani bir çeşit istismar söz konusudur. Nitekim gereksinim ortadan kalkarsa ya da aynı gereksinimi karşılayan bir başkası olduğunda veya karşıdaki artık gereksinimini karşılayamadığı durumlarda o kişilerle ilişkilerini bitirirler.

Kendilerini herkesten üstün olarak görmeleri nedeniyle diğer insanlarla ilişkilerinde herkesin kendilerine farklı, özel biri olarak davranması beklentisi içindedirler. Kendilerine sıradan bir insanmış gibi davranılmasından çok rahatsız olurlar. Sahip oldukları özellikler nedeniyle hak ettiklerini düşündükleri özel ilgiyi görmek isterler; her şeyin hakları olduğunu düşünürler. Çevrelerindeki her şeyin (canlı, cansız) kendileri için var olduğunu düşünürler.

Çok sayıda insanla ilişkisi var gibi görünse de bunlar yüzeysel ilişkilerdir. Başkalarına sürekli bağlanamazlar. Başkalarını küçümsediği ve onlara güvenmediği için grup etkinliklerine gerçek anlamda katılamazlar.

Başkalarının bilgisini kendine mal etme konusunda çok ustadırlar; hiç bir rahatsızlık duymadan elde edilen bir başarıda başkalarının rolünü hiçe sayarlar. Başkalarının haklarına aldırmazlar. Her türlü ilişkiyi, her türlü insanı, ellerindeki her türlü gücü (diğeri zarar görecek bile olsa) kendi çıkarı için kullanabilirler. Narsistik kişilik yapısına sahip kişiler için güce sahip olmak çok önemlidir. Bu nedenle işlerinde yükselmek için çalışır ve başarılı olabilirler. Kıskançtırlar, en çok yaşadıkları duygular arasında kıskançlık ve haset etme vardır. Başkalarının başarıları, üstünlükleri, güzellikleri, mutlulukları ve sahip olduğu şeyleri kıskanırlar. Sahip olmak istedikleri şeylerin başkalarında olup da kendilerinde olmamasına katlanamazlar.

Prof. Dr. Erol Özmen

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon: 0 542 236 13 54

İlginizi Çekebilecek Yazılar ve Bağlantılar