Bir Sayfa Seçin

Kendini Tanıma

Kendini Tanıma & Başkasını Anlama & İlişkileri Geliştirme

Paranoid kişilik

Prof. Dr. Erol Özmen

Paranoid kişilik yapısının temel özelliği kuşkuculuktur. Paranoid kişilik yapısına sahip insanlar kolay kolay kimseye güvenmezler. Görünürde belirgin bir kanıt olmasa bile çevresindeki insanlardan kendilerine kötülük gelebileceğini, başkalarının kendisini aldatabileceğini ya da sömürebileceğini düşünürler. Yıllardır aynı iş yerinde çalıştığı arkadaşlarına ve dostlarına bile tam güvenemezler.

silhouettes 616913 640 - Paranoid Kişilik

Başkalarının tutum ve davranışlarında gereksiz yere kendisini küçük düşürmeye, aşağılamaya yönelik kasıt arama eğilimindedirler. Bu nedenle kolayca başkalarının söylediklerinden, tutum ve davranışlarından kendilerine yönelik bir eylem olduğu sanısına kapılırlar. Olup bitenlerin birbiriyle planlı bir bağlantısının olduğunu düşünürler.

Bu nedenle aşırı dikkatlidirler ve sürekli olarak diğerlerinden kendisine kötülük gelebileceği düşüncesi içindedirler.

Alınganlık, kin tutma, kıskançlık ve gurur diğer önemli özellikleri arasındadır. Haksız yere partnerini sadakati konusunda suçlarlar. Haksızlığa gelemez ve onur kırıcı davranışlara katlanamazlar. Bu özellikleri nedeniyle sürekli huzursuzluk içindedirler; yaşadıkları olayları büyütmeye, tartışmaya ve kavga çıkarmaya yatkındırlar. Tamamen kuşkuculuklarından kaynaklanan ve kişiliklerine ya da onurlarına yönelik olduğunu düşündükleri tutum ve davranışlara öfkeyle (başkaları tarafından nedeni hiçbir zaman anlaşılmayan) tepki gösterebilirler.

Belirsizliğe katlanamazlar, belirsizlik onlar için önemli bir kuşku kaynağı demektir. Şakalaşmayı sevmezler, başkaları ile ilişkilerinde soğukturlar. İleride kendisi aleyhine kullanılabileceğini düşünerek dertlerini, sıkıntılarını ve düşüncelerini kimseyle paylaşmaz; onun için her şey neredeyse bir sırdır ve sırlarını kimseye vermek istemezler.

Prof. Dr. Erol Özmen

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54

İlginizi Çekebilecek Yazılar ve Bağlantılar