Bir Sayfa Seçin

Kendini Tanıma

Kendini Tanıma & Başkasını Anlama & İlişkileri Geliştirme

Borderline (Sınırda) Kişilik

Prof. Dr. Erol Özmen

Borderline kişilik yapısının temel özelliği, kendini ve diğer insanları algılamada tutarsızlıklar göstermedir. Kendileri ve diğer insanlarla ilgili değerlendirmeleri sürekli değişir; bir zaman dünyanın en iyi insanı gibi algıladıkları birini, bir başka zaman dünyanın en kötü insanı gibi algılayabilirler. Bu dalgalanmalar nedeniyle başkaları ile olan ilişkilerinde süreklilik sağlayamazlar.

İnsanları ya bütünüyle iyi ya da bütünüyle kötü olarak değerlendirirler. İnsanların hem iyi hem kötü yanları olabileceğini düşünemezler. Bu değerlendirme tarzları insanlarla olan ilişkisini de belirler. İnsanlara ya hiçbir kötü yönü yokmuş gibi ya da hiçbir iyi yönü yokmuş gibi davranırlar.

Dürtü denetiminde güçlükler yaşarlar. Rasgele cinsel ilişkiye girebilir, öfkelerini denetleyemeyebilirler. Öfke patlamaları olduğunda hem kendilerine hem başkalarına hem çevredeki eşyalara zarar verebilirler.

face 66317 640 - Borderline (Sınırda) Kişilik

Diğer insanlarla ilişkilerinde yakınlaşmak ve mesafe koymak arasında bocaladık­ları, ne çok yakın oldukları ne de on­lar­dan bütünüyle koptukları görülür. Kolay­ca hayal kırıklığına kapılırlar. Zaman za­man kendilerini denetleyemedikleri görü­lür.­ Sık sık anlamsızlık ve boşluk duyguları ya­şar, bu nedenle alkol ve keyif veren mad­deler kullanabilir, kendilerini hız­lı ve renk­li yaşamlara kaptırabilirler. Anlamsız­lık­ ve boşluk duyguları içindeyken içine düş­tükleri çaresizlik ve yalnızlık duyguları ne­­deniyle intihar girişiminde bulunabilirler.

Prof. Dr. Erol Özmen

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54

İlginizi Çekebilecek Yazılar ve Bağlantılar