Bir Sayfa Seçin

Kendini Tanıma

Kendini Tanıma & Başkasını Anlama & İlişkileri Geliştirme

Histriyonik Kişilik

Prof. Dr. Erol Özmen

Histriyonik kişilik yapısının temel özelliği dikkat çekme ve ilgi odağı olma isteğidir. Diğer insanların dikkatini çekme isteği bu kişilerin bütün tutum ve davranışlarına yansır. Bir şekilde ilgi odağı olamadıklarında çok rahatsız olurlar ve dikkat çekmek için ellerinden ne geliyorsa yaparlar.

Histriyonik kişilik yapısına sahip insanlar olayları yaşarken ve yaşadıklarını bir başkasına anlatırken dramatize ederler. Yaşadıklarını sanki tekrar yaşıyormuş izlenimi verircesine ve daha ilgi çekici hale getirmek için değiştirerek (abartarak, büyüterek) ya da bir şeyler (bazen yaşanmamış) ekleyerek anlatırlar.

Aşırı canlı yaşadığı ve ifade ettiği duygular, başkalarına abartılı ve aşırı görünür. Diğer yandan duygusal açıdan kolay etkilendikleri için bir duygudan diğerine geçişleri hızlı ve çabuktur. Çok üzüntülü bir halde iken kısa bir süre sonra aşırı neşeli olabilirler.

clown 708124 640 - Histriyonik Kişilik

Böyle durumlarda aynı olayı yaşayan diğer insanlar anlatılanı çoğu zaman abartılı bulur. Herhangi bir şeyi yaşarken ve anlatırken konuyu tüm bedeniyle yaşadıkları ve ifade ettikleri görülür. Başkaları için bu durum rol yapıyor izlenimi verebilir.

Histriyonik kişilik yapısına sahip kişiler gösterişli ve çekici olmak için çaba harcarlar. Gösterişli ve çekici olmak bu kişilerin aslında ilgi odağı olma ve dikkat çekme isteklerinin bir yansımasıdır. Giyim kuşamları hemen her zaman dikkat çekicidir; giysileri alımlı ve canlı renklerdedir. İlgi toplayabilmek için fiziksel görünümlerini de kullanırlar.

Histriyonik kişilik yapısına sahip kişiler, ilgi odağı olmak amacıyla karşı cinsiyetten kişilere flörtöz davranırlar. Fakat bu kişiler çoğu zaman tutum ve davranışlarının ayartıcı ve baştan çıkarıcı olduğunun farkında değillerdir; baştan çıkarıcı davranışını cinsel yakınlaşma daveti gibi algılayanları kendisini yanlış anlamakla suçlarlar.

Dışa dönüktürler ve diğer insanlarla kolayca arkadaşlık kurarlar. Fakat arkadaşlıkları çoğu zaman yüzeyseldir. Çok yakın davrandığı izlenimi alanlar, başka ortamlarda aynı kişinin neredeyse hiç tanımıyormuş gibi davranmasına anlam veremezler.

Prof. Dr. Erol Özmen

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon: 0 542 236 13 54

İlginizi Çekebilecek Yazılar ve Bağlantılar