Bir Sayfa Seçin

Kendini Tanıma

Kendini Tanıma & Başkasını Anlama & İlişkileri Geliştirme

Kişilik Bozukluğu

Prof. Dr. Erol Özmen

Kişilik özelliklerinin toplumsal uyumu bozacak ya da kişi için aşırı psikolojik zorlanma yaratacak nitelikler taşıması halinde bu durum kişilik bozukluğu olarak tanımlanır. Ancak kişilik bozukluğu, özellikle akademisyenler arasında çok sık kullanılan bir kavram olmakla birlikte yanlış anlamalara neden olabileceğinden dolayı günlük dilde mümkün olduğunca kullanılmaması gereken bir kavramdır.

emotions 371238 1280 - Kişilik bozukluğu

Doğrudan olumsuzluk çağrıştırması nedeniyle kişilik bozukluğu yerine kişilik yapısı ya da kişilik özellikleri denmesi daha uygundur.

Kişilik yapıları genellikle tek tek ele alınır. Fakat bu ayırım tamamen konunun anlaşılmasını kolaylaştırmak amacıyla yapılmaktadır ve hiçbir kişilik yapısı tek başına herhangi bir insanda bulunmaz. Her zaman birden fazlasının karışımı söz konusudur. Genel olarak hangi kişilik yapısı ya da yapıları o kişinin diğer insanlarla ilişkisinde belirleyici oluyorsa o kişinin kişilik yapısı ona göre adlandırılır. Özellikle bilinmesi gereken konulardan birisi de bu kişilik yapılarının doğrudan bir ruhsal hastalığın ya da bozukluğun göstergesi olmadıklarıdır. Her insanda çeşitli kişilik yapılarında tanımlanan özelliklerin bazıları mutlaka bulunur.

Diğer yandan belli bir kişilik yapısının var olması kadar o kişilik özelliğinin esneklik gösterip göstermediği de çok önemlidir. Tanımlanan kişilik örüntülerinin esneklik gösterip göstermemesi kişilik yapılarının görünümlerini çok farklı kılabilir. Yani bir kişide var olan şüphecilik, uygun kanıtlar ileri sürüldüğünde ortadan kalkıyorsa bu durum onun bu alanda esnek davranabildiğini gösterir. Diğer yandan, her türlü açık kanıta karşın kişinin şüpheciliği sürüyorsa bu durum onun bu alanda esnek olmadığını gösterir. O nedenle kişilik yapıları, esneklik gösterebilme temelinde bir yelpaze olarak düşünülmelidir. Yelpazenin esneklik gösterebilen ucundaki bir kişi ile yelpazenin esneklik gösteremeyen diğer ucundaki kişi arasında dağlar kadar fark vardır. Esneklik gösteremeyen kişiler genellikle akademik dilde kişilik bozukluğu olarak tanımlanan insanlardır.

Güncelleme: 14.11.2021

Prof. Dr. Erol Özmen

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54

İlginizi Çekebilecek Yazılar ve Bağlantılar